Decyzja środowiskowa dla farmy wiatrowej – o czym należy wiedzieć?
Budowa farmy wiatrowej to złożone przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko precyzyjnego planowania, ale także spełnienia wielu formalnych wymogów prawnych. Jednym z najważniejszych kroków, które musi podjąć inwestor, jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Proces ten opiera się na licznych regulacjach prawnych i ma na celu zapewnienie, że inwestycja nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego decyzja środowiskowa dla farmy wiatrowej jest konieczna, jakie kwestie prawne dotyczą elektrowni wiatrowych oraz jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać wymaganą zgodę.
Przyszłość pracy w ochronie środowiska – trendy i prognozy
Ochrona środowiska to dziś jedna z najważniejszych dziedzin wpływających na przyszłość naszej planety. W obliczu zmian klimatycznych, rosnącego zanieczyszczenia powietrza oraz utraty różnorodności biologicznej, potrzeba działań na rzecz ochrony przyrody nigdy nie była większa. Przedsiębiorstwa i instytucje coraz częściej angażują się w realizację celów klimatycznych, co otwiera nowe możliwości zawodowe w sektorze ochrony środowiska. Jak zatem wygląda przyszłość ochrony środowiska pod względem zawodowym? Przedstawiamy przegląd istniejących zawodów oraz tych, które mogą pojawić się w przyszłości, stawiając na pierwszym planie działania na rzecz ochrony środowiska i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Jak przygotować firmę do uzyskania pozwolenia zintegrowanego?
Ochrona środowiska staje się coraz ważniejszym aspektem działalności gospodarczej, dlatego przedsiębiorstwa muszą dbać o spełnienie wymogów prawnych z nią związanych. Jedną z kluczowych kwestii, która wymaga uwagi, jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego. Pozwolenie to jest niezbędne dla wielu instalacji przemysłowych i rolniczych o dużej skali działalności, które mogą mieć znaczny wpływ na środowisko. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest pozwolenie zintegrowane, kiedy jest wymagane, jak wygląda procedura uzyskania takiego pozwolenia oraz kto je wydaje. Dzięki temu przygotowanie do uzyskania pozwolenia zintegrowanego nie będzie problemem.
Planowane zmiany w zakresie odpadów budowlanych i rozbiórkowych
29 kwietnia 2024 roku Ministerstwo Klimatu i Środowiska (MKiŚ) opublikowało na stronie Rządowego Centrum Legislacji projekt, który ma znowelizować ustawę o odpadach, w zakresie selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Zgodnie z założeniami tego projektu już od 1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać modyfikacje art. 101a ustawy o odpadach BiR.
Unijna zmiana rozporządzenia o przemieszczaniu odpadów
Zarządzanie odpadami generowanymi przez kraje Europy to temat, jakim już od kilkunastu lat interesuje się Unia Europejska. Efektem tego zainteresowania stało się m.in. rozporządzenie o przemieszczaniu odpadów, do którego ostatnimi czasy wprowadzono zmiany. Jakim nowym procedurom powinny podporządkować się europejskie przedsiębiorstwa? Od kiedy zaczną obowiązywać nowe przepisy? Odpowiadamy poniżej!
Zmiana pozwolenia zintegrowanego – co należy wiedzieć?
Wszystkie firmy, które korzystają z instalacji mogących zanieczyścić środowisko, są zobowiązane do uzyskania pozwolenia zintegrowanego. Wraz z rozwojem działalności instalacje te mogą jednak ulec zmianie, a wtedy konieczna będzie aktualizacja pozwolenia zintegrowanego. Na czym ona polega? Jakich formalności należy dopełnić, aby móc korzystać ze zmodyfikowanej instalacji? Odpowiadamy w tym artykule.