Wiatraki 500 metrów od domu – zasady lokalizowania elektrowni wiatrowych
W grudniu 2024 roku zakończyły się konsultacje projektu nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych. Proponowane nowe przepisy łagodzą zasady lokalizowania turbin – zwiększają potencjalny obszar inwestycyjny na lądzie aż o 44%1. Projekt przewiduje też wsparcie dla wytwórców biometanu. Co planowane regulacje oznaczają dla inwestorów? Jak mogą się wkrótce zmienić procedury administracyjne? Wyjaśniamy!
Inwestycja w biogazownię rolniczą – kluczowe informacje i formalności
Koszty energii rosną, nawozy wciąż są drogie, wywóz obornika czy gnojowicy regulują rygorystyczne przepisy, a ich magazynowanie jest kłopotliwe. Wszystkie te problemy jednocześnie rozwiązuje biogazownia rolnicza. Taka inwestycja jest jednak poważnym przedsięwzięciem, które wymaga umiejętnego zaplanowania i dopełnienia licznych formalności. Jak usprawnić proces? I dlaczego warto zainwestować? Podpowiadamy!
Zarządzanie ryzykiem ekologicznym w kontekście decyzji środowiskowych
Przemyślane zarządzanie ryzykiem ekologicznym niesie liczne korzyści ekonomiczne, i to na wielu polach. Firma jednocześnie przeciwdziała dotkliwym stratom i karom oraz buduje wizerunek zrównoważonego przedsiębiorstwa. Przyciąga klientów, partnerów i sponsorów – i zyski. Tym procesem warto się zająć już na etapie planowania przedsięwzięcia: dobra strategia ułatwi także sprawne uzyskanie decyzji środowiskowych.
Decyzja środowiskowa dla farmy wiatrowej – o czym należy wiedzieć?
Budowa farmy wiatrowej to złożone przedsięwzięcie, które wymaga nie tylko precyzyjnego planowania, ale także spełnienia wielu formalnych wymogów prawnych. Jednym z najważniejszych kroków, które musi podjąć inwestor, jest uzyskanie decyzji środowiskowej. Proces ten opiera się na licznych regulacjach prawnych i ma na celu zapewnienie, że inwestycja nie będzie znacząco oddziaływać na środowisko. W niniejszym artykule omówimy, dlaczego decyzja środowiskowa dla farmy wiatrowej jest konieczna, jakie kwestie prawne dotyczą elektrowni wiatrowych oraz jakie kroki należy podjąć, aby otrzymać wymaganą zgodę.
Przyszłość pracy w ochronie środowiska – trendy i prognozy
Ochrona środowiska to dziś jedna z najważniejszych dziedzin wpływających na przyszłość naszej planety. W obliczu zmian klimatycznych, rosnącego zanieczyszczenia powietrza oraz utraty różnorodności biologicznej, potrzeba działań na rzecz ochrony przyrody nigdy nie była większa. Przedsiębiorstwa i instytucje coraz częściej angażują się w realizację celów klimatycznych, co otwiera nowe możliwości zawodowe w sektorze ochrony środowiska. Jak zatem wygląda przyszłość ochrony środowiska pod względem zawodowym? Przedstawiamy przegląd istniejących zawodów oraz tych, które mogą pojawić się w przyszłości, stawiając na pierwszym planie działania na rzecz ochrony środowiska i osiągnięcia neutralności klimatycznej.
Jak przygotować firmę do uzyskania pozwolenia zintegrowanego?
Ochrona środowiska staje się coraz ważniejszym aspektem działalności gospodarczej, dlatego przedsiębiorstwa muszą dbać o spełnienie wymogów prawnych z nią związanych. Jedną z kluczowych kwestii, która wymaga uwagi, jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego. Pozwolenie to jest niezbędne dla wielu instalacji przemysłowych i rolniczych o dużej skali działalności, które mogą mieć znaczny wpływ na środowisko. W tym artykule omówimy, czym dokładnie jest pozwolenie zintegrowane, kiedy jest wymagane, jak wygląda procedura uzyskania takiego pozwolenia oraz kto je wydaje. Dzięki temu przygotowanie do uzyskania pozwolenia zintegrowanego nie będzie problemem.