Szanowni Państwo,
24 stycznia 2018 r. powstał rejestr, który dotyczy jednostek wprowadzających produkty, produkty w opakowaniach, a także prowadzących gospodarkę odpadami, który działa na podstawie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t. j. Dz. U. z 2018 r. poz. 21 ze zm.).
To zaś oznacza, że przed dniem 1 marca przedsiębiorcy wprowadzający:
- konkretny sprzęt i jego autoryzowanych przedstawicieli,
- akumulatory lub baterie,
- pojazdy,
- pakowane produkty na rynku krajowym,
- opony na rynku krajowym,
- oleje smarowe na rynku krajowym,
a także producenci, importerzy i wewnątrzwspólnotowi nabywcy opakowań, obowiązkowo muszą uregulować roczną opłatę związaną z rejestrem BDO. Wynika to bezpośrednio z art. 57 ust. 3. Ustawy o odpadach.
Specjalnie do tego celu utworzone powinno zostać konto w Urzędzie Marszałkowskim, w którym nastąpiła rejestracja w BDO.
Opłata roczna BDO - stawki są następujące:
- mikroprzedsiębiorstwa - 100 zł,
- reszta podmiotów gospodarczych - 300 zł.
Należy bezwzględnie pamiętać, że niespełnienie powyższej powinności może prowadzić do wykreślenia z rejestru BDO i kłopotów z dalszym prowadzeniem działalności gospodarczej. Jest to niezwykle istotne przede wszystkim z tego względu, że po wykreśleniu nie ma możliwości zarejestrowania się przy podaniu tych samych danych.
Odstępstwa od powyższej zasady:
Opłata nie następuje w przypadku rejestracji w tym samym roku (oznacza to, że wpisów za 2019 rok rozliczać nie trzeba). Zwolnienie od opłaty następuje również w przypadku jednostki zarejestrowanej w EMAS w roku, w którym pojawił się wpis do rejestru.
Oprócz powyższych zwolnień występują jeszcze dodatkowe ulgi. Opłaty nie muszą uiszczać również:
- przedsiębiorcy, którzy do dnia 24 stycznia 2018 r. złożyli zawiadomienie zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach,
-przedsiębiorcy składający zawiadomienie na podstawie art. 78 ust. 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi.
W przypadku pytań lub niejasności zapraszamy do kontaktu z naszym działem konsultingu i stałej obsługi firm w zakresie ochrony środowiska.
Tematyczne artykuły:
- Baza BDO - wymagania i przepisy
- BDO rejestracja
- Nowe zasady rejestracji i ewidencji podmiotów wprowadzających opakowania
- Zmiana ustawy o odpadach i przepisów dotyczącej opłaty recyklingowej
- Informacja o zmianie Ustawy o odpadach oraz innych ustaw w zakresie BDO