EKO-PROJEKT: Environmental decisions, consulting, outsourcing, environmental protection

As a consulting agency we support our customers in obtaining all of the necessary authorizations and administrative decisions concerning environmental protection for the companies, especially for production facilities, as well as we prepare studies and expertise for local authorities. Moreover, we provide full outsourcing in scope of day-to-day services for the Companies in scope of environmental protection and investment processes.

What distinguishes us is an individual approach to our Customers, preceded with a thorough analysis of the formal and legal requirements and engagement in ongoing cases.

As part of our activity, we have obtained more than half of a thousand of  , sectoral permits and other formal, legal arrangements for environmental protection. In addition, we support over hundreds of companies and factories throughout the country with ongoing services.


Our potential is over a dozen interdisciplinary team with experience in the implementation of the most demanding projects for leading companies and investments in Poland. We are distinguished by individual approach to client matters, preceded by a thorough analysis of the state of formal law and engagement in ongoing cases.


Our services are available in Polish and English.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

Podmioty podejmujące się składowania lub magazynowania odpadów od 2018 roku muszą dostosować się do nowych przepisów, nakładających na nie obowiązek instalacji systemu kontroli, którego głównym elementem jest monitoring składowiska odpadów. Przepisy precyzyjnie określają, które podmioty muszą liczyć się z takim obowiązkiem oraz jak zorganizowany powinien być wspomniany system.

W poniższym artykule analizujemy najważniejsze przepisy kluczowej ustawy i rozporządzenia oraz wskazujemy elementy, na które muszą zwrócić uwagę podmioty gospodarujące odpadami. Zapraszamy do lektury! Oczywiście w razie dodatkowych pytań lub potrzeby konsultacji, zachęcamy do kontaktu mailowego oraz telefonicznego z nami.

Skąd wynikają zmiany i czego dotyczą?

Główną przyczyną zmian w prawie, określających obowiązek monitorowania wizyjnego odpadów, są liczne nieprawidłowości prowadzące do pożarów składowisk w ostatnich latach. Niewłaściwe składowanie odpadów prowadzić może do powstania znacznych szkód, zanieczyszczenia środowiska oraz stworzenia bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia i życia osób znajdujących się w pobliżu. Z tego względu ustawodawca podjął kroki, których celem jest większa kontrola nad takimi miejscami.

Czym dokładnie powinien charakteryzować się system kontroli zapewniający monitoring składowiska odpadów, kto musi go zainstalować oraz jakie są najważniejsze uwarunkowania prawne związane z tym zagadnieniem? Wszystkie najważniejsze informacje znajdują się poniżej. Analizy i podane fakty wynikają bezpośrednio z przytoczonych aktów prawnych.

Składowanie a magazynowanie odpadów

Warto na samym początku zaznaczyć różnicę pomiędzy tymi pojęciami. Przez składowanie rozumie się stałe przetrzymywanie odpadów na danym terenie, natomiast magazynowanie to stan przejściowy, który ma prowadzić do dalszego transportu zanieczyszczeń lub ich utylizacji czy recyklingu. Wymagania co do tej drugiej czynności zawiera art. 25 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.o odpadach. Czytamy w nim m.in., że

 

  • Magazynowanie odpadów musi być wykonywane w zgodzie z przepisami z zakresu ochrony środowiska,
  • Sposób magazynowania odpadów musi być dostosowany do ich właściwości fizycznych i chemicznych, takich jak stan skupienia czy też potencjalne zagrożenie, które mogą powodować,
  • Magazynowanie musi odbywać się na terenie, do którego dany podmiot posiada tytuł prawny.
  • Nie można magazynować odpadów dłużej niż rok.

 

W przypadku składowania odpadów restrykcje prawne są znacznie bardziej zaawansowane. Szczegóły odnaleźć można w rozdziale I, działu VII wspomnianej ustawy.

Kogo dotyczy obowiązek monitoringu wizyjnego odpadów?

Zasadniczo ten obowiązek odnosi się do każdego podmiotu, który podejmuje się zgodnego z prawem magazynowania lub składowania odpadów. Czyli niezależnie od tego, czy nieczystości znajdują się na danym terenie czasowo, czy umieszczone są tam na stałe, powstaje obowiązek stosowania systemu kontroli.

Wynika on bezpośrednio z Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 29 sierpnia 2019 r. w sprawie wizyjnego systemu kontroli miejsca magazynowania lub składowania odpadów. Powołuje się on na przytaczany już art. 25 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.o odpadach i wskazuje na uwarunkowania monitoringu wizyjnego odpadów.

Czym powinien charakteryzować się system kontroli?

Ogólne zasady, wskazane w Rozporządzeniu stanowią, iż monitoring składowiska odpadów (lub miejsca ich magazynowania) powinien:

  • dotyczyć całego obszaru, na którym znajdują się nieczystości,
  • obejmować również drogi dojazdowe w odległości do 15 m od granicy tego terenu,
  • monitorować zewnętrzny pas, który otacza dany obszar (zazwyczaj 5 m, z wyłączeniem specjalnych przypadków).

To oczywiście są ogólne zasady, a skuteczna kontrola wszystkich składowisk, wymaga doprecyzowania przepisów. Dalsze wyjaśnienia znajdują się w tekście omawianego rozporządzenia.

Zasady monitorowania składowiska odpadów w szczególnych przypadkach

  1. Jeżeli dany obszar ma ponad 2 ha, monitoring wizyjny odpadów powinien obejmować swoim zasięgiem pas 15 m, od zewnętrznej granicy do wewnątrz. Pozostałe zapisy, odnoszące się do dróg dojazdowych oraz zewnętrznego pasa pozostają niezmienione.
  2. Jeżeli chodzi o odpady składowane lub magazynowane w zamkniętym pomieszczeniu, należy monitorować cały teren, z oczywistych względów bez pasa otaczającego. Zachodzi natomiast obowiązek monitoringu bramy wjazdowej i wyjazdowej budynku.
  3. W przypadku zbiorników lub silosów monitoring wizyjny odpadów obejmować powinien obszar o promieniu 5 m od wlotu i wylotu ze zbiornika. W tym wypadku również kontrolowane powinny być drogi dojazdowe.

Oczywiście w pozostałych przypadkach zastosowanie mają ogólne przepisy, wskazane w poprzedniej części.

Jak powinien wyglądać monitoring?

„System kontroli”, czyli monitoring składowiska odpadów (oraz miejsca ich magazynowania) musi przede wszystkim spełniać normę PN-EN 62676-4: 2015-06 Systemy dozoru wizyjnego stosowane w zabezpieczeniach – Część 4: Wytyczne stosowania.

Co ważne, kamery powinny pracować w systemie dziennym i nocnym oraz dostosowywać się do warunków panujących na zewnątrz. Chodzi o to, żeby niezależnie od poziomu oświetlenia, monitoring wizyjny odpadów był skuteczny i pozwalał na efektywną kontrolę. Dodatkowo cały system powinien umożliwiać zapis video, mogący podlegać w perspektywie odtworzeniu lub kopiowaniu. To jednak nie wszystko. Konieczny jest również dostęp do obrazu w wersji live.

Zestaw urządzeń, stanowiący wspólnie monitoring składowiska odpadów, powinien posiadać rezerwę energii, pozwalający na pracę przez przynajmniej 2 godziny od niespodziewanego odcięcia źródła zasilania.

Zabezpieczenie nośnika danych

Rozporządzenie określa również wymagania dotyczące nośników danych, które zapisują obraz z monitoringu składowiska odpadów. Jego pojemność powinna wystarczyć na zachowanie nagrań przynajmniej miesiąc do tyłu. Dodatkowo podmiot odpowiedzialny za monitoring musi zadbać o to, aby nośnik przechowywany był w taki sposób zapobiegający kradzieży oraz uszkodzeniom w związku z czynnikami zewnętrznymi, a także pożarem czy oddziaływaniem mechanicznym.

Zadbaj o monitoring składowiska odpadów zgodny z przepisami

Nadzór wizyjny nad odpadami to ważny obowiązek, który po pierwsze jest obecnie bezwzględnie wymagany, a po drugie prowadzi do poprawy bezpieczeństwa. Konkretne wytyczne daje zarówno omawiane rozporządzenie, jak i ustawa. O monitoringu odpadów więcej dowiedzieć się można właśnie z podlinkowanych aktów prawnych. Warto również odwiedzić stronę Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska dla swojej okolicy i zapoznać się z istotnymi komunikatami.

Jeżeli potrzebujesz profesjonalnego wsparcia merytorycznego oraz dodatkowych informacji dotyczących monitoringu wizyjnego odpadów, zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z Eko Projekt. Z chęcią odpowiemy na pytania i zaproponujemy fachową pomoc.

FAQ – Często zadawane pytania

  • Kto musi stosować monitoring wizyjny odpadów?

Obowiązek posiadania systemu kontroli nałożony jest na wszystkie podmioty, które na swoim terenie prowadzą składowanie odpadów lub ich magazynowanie. Niezależnie od tego, czy odpady znajdują się w danym miejscu czasowo, czy umieszczone są tam na stałe, zachodzi konieczność monitorowania terenu.

  • Jaki obszar powinien zostać objęty monitoringiem?

Wszystko zależy od specyfiki składowania lub magazynowania odpadów. Ogólnie rzecz biorąc monitorowany powinien być cały obszar, na którym znajdują się nieczystości, drogi dojazdowe oraz pas zewnętrzny. W przypadku większych składowisk, budynków zamkniętych lub zbiorników/silosów, przepisy są odpowiednio zmodyfikowane. Szczegóły znajdują się w naszym artykule.

  • Jak długo należy przechowywać nagrania?

Nośniki, na których znajduje się zapis monitoringu powinny umożliwić odczytanie nagrań sprzed co najmniej miesiąca. Dodatkowo system musi umożliwiać śledzenie sytuacji w czasie rzeczywistym. Nośnik powinien być odpowiednio zabezpieczony, aby zapobiec ewentualnemu zniszczeniu lub kradzieży nagrań.

References

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA