EKO-PROJEKT: Umweltbescheide, Consulting, Outsourcing, Umweltschutz

In Rahmen der bisherigen Tätigkeit haben wir erfolgreich über funf hundert rechtskräftige Umweltbescheide, Gewerbeerlaubnise nach der IVU-Richtlinie (2008/1/EG) und andere formal-rechtliche Unterlagen für unsere Kunden beantragt. Darüberhinaus betreuen wir über hunderte von Firmen und Unternehmen aus ganz Polen.


Unser menschliches Potenzial besteht aus dem
interdisziplinären Team mit mehreren Personen, die Erfahrung bei der Realisierung von Projekten für die wichtigsten Firmen und Investitionen in Polen haben.


Die Betreuung von Ihren Projekten und das fortlaufende Consulting bieten wir sowohl auf Polnisch als auch auf Englisch.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

W grudniu 2024 roku zakończyły się konsultacje projektu nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych. Proponowane nowe przepisy łagodzą zasady lokalizowania turbin – zwiększają potencjalny obszar inwestycyjny na lądzie aż o 44%1. Projekt przewiduje też wsparcie dla wytwórców biometanu. Co planowane regulacje oznaczają dla inwestorów? Jak mogą się wkrótce zmienić procedury administracyjne? Wyjaśniamy!

Projekt nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (UD89)

W grudniu 2024 roku zakończył się etap konsultacji projektu nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (numer projektu: UD89). Projekt czekają jeszcze prace w Sejmie, ale należy się liczyć z tym, że opiniowane kluczowe założenia zyskają wystarczające poparcie. Wówczas budowa elektrowni wiatrowych stanie się prostsza i szybsza. Planujący inwestycje w OZE powinni więc uwzględnić w swoich projektach potencjalne wejście w życie nowych przepisów.

Wiatraki tylko 500 metrów od zabudowań mieszkalnych

Projekt ww. ustawy (UD89) zupełnie znosi tzw. zasadę 10H, czyli odległości wynoszącej dziesięciokrotność wysokości turbiny. Zmniejsza również minimalną ustawową odległość wiatraka od zabudowy mieszkalnej do 500 m (obecnie 700 m). Według autorów projektu złagodzenie zasad lokalizacji turbin uwolni pod inwestycje ponad 30 tysięcy mkw lądu (wzrost o 44%). Przełoży się to na produkcję 10 GW energii z wiatru do 2030 roku. Dzięki wzrostowi udziału OZE w miksie energetycznym powstać ma także 30 tysięcy nowych miejsc pracy2.

Pomimo licznych sprzeciwów wnioskodawca (Ministerstwo Klimatu i Środowiska) podtrzymał w projekcie minimalną odległość wiatraka wynoszącą 500 m od zabudowy mieszkalnej. Jeśli ustawa wejdzie w życie, to inwestor nie postawi turbiny bliżej budynków. Wciąż jednak rada gminy lub RDOŚ będą mogły narzucić większą wartość w MPZP czy podczas wydawania decyzji środowiskowej.

Podstawą ustalania lokalizacji miałyby zatem pozostać prognozy oddziaływania na środowisko wykonywane dla projektu MPZP (m.in. wpływ emisji hałasu na otoczenie i mieszkańców) oraz raport przygotowany przez inwestora. Nowelizacja przewiduje jednak również ułatwienie lokalizowania elektrowni w trybie Zintegrowanego Planu Inwestycyjnego (uchwalanego przez radę gminy na wniosek inwestora).

Podczas konsultacji projektu odrzucono ponadto propozycję unormowania odległości turbin od dróg publicznych. Ta decyzja zwiększa możliwości inwestycyjne, chociaż nie oznacza braku ograniczeń. Kwestie bezpieczeństwa czy emisji hałasu rozpatruje organ wydający decyzję środowiskową i miałby on to uprawnienie zachować.

Zakaz budowy wiatraków w strefie obszaru Natura 2000

Omawiany projekt nowelizacji jednocześnie przykłada wagę do ochrony przyrody. Wprowadza zakaz stawiania turbin na terenie i w odległości do 500 m od obszarów Natura 2000 utworzonych w celu ochrony ptaków i nietoperzy. Obecnie taka ochrona prawnie nie obowiązuje. Podobnie jak wyżej, 500 m stanowi bezwzględną minimalną odległość, ale faktyczną lokalizację miałyby wyznaczać MPZP i ocena oddziaływania na obszar Natura 2000. MKiŚ planuje też podtrzymać minimalne odległości wiatraków od rezerwatów przyrody (500 m), a w przypadku parków narodowych proponuje nową wartość 1500 m (zamiast obecnej zasady 10H).

Wsparcie dla biometanu i innych inwestycji OZE

Zakres planowanych zmian dotyczy także innych ustaw. Jedną z ważniejszych jest wsparcie dla większych inwestycji biometanowych – instalacji o mocy powyżej 1 MW, przewidziane w ustawie o OZE. MKiŚ proponuje wsparcie operacyjne FIP (dopłaty do ceny rynkowej) w formie aukcji dla instalacji OZE wytwarzających biometan. Kontrakt różnicowy byłby wówczas realizowany na podstawie oferty złożonej w aukcji dla cen referencyjnych przypisanych do instalacji OZE (w trzech przedziałach mocy i z uwzględnieniem pochodzenia biometanu).

Za ogłaszanie, przeprowadzanie i rozstrzyganie aukcji odpowiedzialny byłby prezes URE. Ze wsparcia skorzystałby wytwórca biometanu, który wprowadza paliwo gazowe do sieci. Mógłby on też połączyć FIP z dotacjami i pożyczkami NFOŚiGW (zgodnie z regułą kumulacji). Jeśli ustawa wejdzie w tej formie w życie, to więksi inwestorzy zyskają istotne wsparcie finansowe.

Autorzy projektu wzięli jednak pod uwagę także mikroinstalacje. Chcą zmienić na korzyść inwestorów przepisy prawa energetycznego dotyczące sumowania mocy mikroinstalacji i magazynów energii – zachęcić do budowy magazynów większych niż moc instalacji. W projekcie znalazł się ponadto postulat podniesienia ceny zakupu energii z małych biogazowni.

Przyspieszenie procedur administracyjnych

Omawiany projekt nowelizacji ustaw nie wprowadza istotnych zmian w procesie administracyjnym uzyskiwania zezwoleń na budowę elektrowni wiatrowych. Wnioskodawca zapowiedział jednak, że uproszczenie i przyspieszenie procedur ma przynieść planowana implementacja unijnej dyrektywy 2023/2413.

Zgodnie z ww. dyrektywą państwa członkowskie UE powinny skrócić do 12 miesięcy czas wydawania zezwoleń na obszarach przyspieszonego rozwoju energii ze źródeł odnawialnych (które mają zostać wyznaczone do lutego 2026 r.). Obecnie trwa to nawet 7 lat3. Do 21 listopada 2025 r. procedury uzyskiwania pozwoleń powinniśmy przeprowadzać w formie elektronicznej. Niektóre wnioski będą mogły zostać zwolnione z wymogu przeprowadzenia specjalnej oceny oddziaływania na środowisko4.

Inwestycja w elektrownię wiatrową a niezbędne zezwolenia

Omawiany projekt nowelizacji przepisów uwalnia potencjał energetyczny kraju dla inwestorów: zapewnia większe możliwości wyboru lokalizacji pod inwestycję. Mimo to – przynajmniej do czasu implementacji dyrektywy UE 2023/2413 – każdy inwestor musi przejść przez proces administracyjny i zdobyć stosowne zezwolenia.

Dla każdej elektrowni wiatrowej należy uzyskać decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia (DŚU). Wiąże ona cały proces inwestycyjny i wpływa na późniejsze uzyskanie m.in. pozwolenia na budowę czy decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 roku w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko:

    • instalacje o mocy nominalnej powyżej 100 MW (lub lokowane na obszarach morskich) mogą zawsze znacząco oddziaływać na środowisko (wymagane jest dla nich przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko);
    • instalacje inne niż wymienione wyżej mogą potencjalnie oddziaływać na środowisko (o konieczności przeprowadzenia OOŚ zasądza organ wydający decyzję)5.

Wniosek o wydanie decyzji środowiskowej

Zgodnie z art. 75 ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie [...] wniosek o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni wiatrowej należy złożyć do regionalnego dyrektora ochrony środowiska (RDOŚ)6. Do wniosku inwestor dołącza szereg dokumentów, w tym:

    • kartę informacyjną przedsięwzięcia lub raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko;
    • mapę ewidencyjną terenu lokalizacji elektrowni i obszaru jej oddziaływania;
    • wypis i wyrys z MPZP (zgodnie z Obwieszczeniem Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 lutego 2024 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych lokalizacja elektrowni wymaga planu miejscowego7);
    • wypis z rejestru gruntów;
    • dowód uiszczenia opłaty skarbowej.

Zależnie od skali i okoliczności inwestycji, np. korzystania ze wsparcia finansowego bądź powierzenia procesu firmie zewnętrznej (takiej jak nasza Eko-Projekt), wymaga się także innych dokumentów, w tym pełnomocnictw czy analiz kosztów i korzyści. Dokumentację należy przygotować skrupulatnie. Gdy zawiera błędy lub braki, organ wzywa inwestora do jej uzupełnienia – a to przedłuża cały proces.

Ocena oddziaływania na środowisko

Dla inwestycji mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko naturalne RDOŚ przeprowadza pełną ocenę oddziaływania na środowisko. W pozostałych przypadkach o takiej konieczności decyduje indywidualnie.

W celu przeprowadzenia OOŚ inwestor opracowuje raport oddziaływania na środowisko. Opisuje w nim m.in. stan środowiska naturalnego na terenie inwestycji i na obszarze jej oddziaływania. Wskazuje również trzy warianty realizacji przedsięwzięcia – 1) wybrany, 2) racjonalny, 3) najkorzystniejszy dla środowiska.

Podczas sporządzania raportu i przeprowadzania oceny bada się wpływ różnych czynników na otoczenie i mieszkańców okolicy. W przypadku turbin wiatrowych do tych czynników należy m.in. emisja hałasu. Wyniki badań są podstawą do lokalizacji elektrowni względem zabudowań mieszkalnych czy obszarów ochrony przyrody. W praktyce więc organ może nie wydać zgody na postawienie wiatraka w ustawowej odległości od budynków czy obszaru Natura 2000 – i wyznaczyć znacznie większą wartość.

Konsultacje społeczne w sprawie elektrowni wiatrowej

Wydający decyzję administracyjną RDOŚ może poprosić o opinie inne organy i instytucje. O prowadzonym procesie musi również poinformować społeczeństwo. Społeczność lokalna, zazwyczaj mieszkańcy okolicy planowanej elektrowni, oraz organizacje ekologiczne mogą zgłaszać uwagi i postulaty przez 30 dni. RDOŚ musi je rozpatrzyć i często faktycznie wpływają one na kształt inwestycji. I ponownie – zachowanie minimalnej ustawowej odległości turbiny od zabudowań może być niemożliwe.

Wydanie decyzji administracyjnej

Po zakończeniu analizy dokumentów, raportów, postulatów itp. regionalny dyrektor ochrony środowiska wydaje decyzję – pozytywną lub odmowną. W wydanej decyzji środowiskowej może ponadto zawrzeć warunki niezbędne do realizacji inwestycji zgodnie z przepisami – inne od zaplanowanych w projekcie. Inwestor powinien się także liczyć z tym, że RDOŚ może wskazać inny od wybranego w raporcie wariant realizacji przedsięwzięcia, np. alternatywny czy najkorzystniejszy dla środowiska. Wskazywane warianty muszę być więc racjonalne, wykonalne i korzystne dla inwestora; nie mogą mieć charakteru pozornego.

Od odmowy wydania DŚU można się odwołać, ale zwykle oznacza ona konieczność zmiany projektu lub samej lokalizacji inwestycji (odmowa najczęściej wynika z niezgodności projektu z przepisami ochrony środowiska lub MPZP).

Inwestycja w zieloną energię zdecydowanie się dziś opłaca, ale jednocześnie wiąże ze złożonymi procedurami formalnymi. Warto więc skorzystać ze wsparcia firmy konsultingowej, takiej jak nasza Eko-Projekt. Przejmujemy na siebie cały proces uzyskania pozwoleń administracyjnych (łącznie z przygotowaniem dokumentów); zapewniamy także stałą obsługę w zakresie wypełniania przepisów środowiskowych. Zapraszamy!

FAQ:

1. Ile metrów od zabudowań mieszkalnych można wybudować elektrownię wiatrową?

Obecnie (styczeń 2025) minimalna odległość turbiny od zabudowy wynosi 700 m. Jeśli wejdą w życie przepisy nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych oraz niektórych innych ustaw (UD89), zgłoszonej w 2024 roku, odległość ta zmniejszy się do 500 m.

2. Jak ustala się odległość elektrowni wiatrowej od zabudowań?

Prawo narzuca minimalną odległość elektrowni od zabudowań (nie można jej przekroczyć), natomiast w praktyce na lokalizację wpływają m.in. MPZP, ocena oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko czy postulaty lokalnej społeczności.

3. Czy każda elektrownia wiatrowa wymaga uzyskania decyzji środowiskowej?

Tak, obecnie (styczeń 2025) każda elektrownia wymaga decyzji środowiskowej. W przypadku instalacji o mocy powyżej 100 MW lub zlokalizowanych na obszarze morskim organ administracji przeprowadza także pełną ocenę oddziaływania na środowisko (inwestor musi opracować raport).

Źródła:


  1. Źródło danych: https://www.gov.pl/web/klimat/projekt-ustawy-o-elektrowniach-wiatrowych-wsparcie-inwestycji-przyszlosci (dostęp 7.01.2025). 

  2. Źródło danych: https://www.gov.pl/web/klimat/projekt-ustawy-o-elektrowniach-wiatrowych-wsparcie-inwestycji-przyszlosci (dostęp 7.01.2025). 

  3. Źródło danych: https://www.gramwzielone.pl/trendy/20186675/obszary-przyspieszonego-rozwoju-oze-o-co-chodzi (dostęp 7.01.2025). 

  4. Za: Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2413 z dnia 18 października 2023 r., https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzienniki-UE/dyrektywa-2023-2413-zmieniajaca-dyrektywe-ue-2018-2001-rozporzadzenie-ue-72219830?_gl=1*19f11vp*_ga*MTMyNjI1Mjc1Mi4xNzM2MjI2OTQy*_ga_TRNTF04CYF*MTczNjIyNjk0MS4xLjAuMTczNjIyNjkzMi4wLjAuMA.. (dostęp 7.01.2025). 

  5. Za: §2 ust. 1 pkt 5 a) i b) oraz §3 ust. 1 pkt 6 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 września 2019 r. w sprawie przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190001839/O/D20191839.pdf (dostęp 7.01.2025)  

  6. Za: art. 75 Ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko, https://lexlege.pl/udost-inf-o-srodow/art-75/ (dostęp 7.01.2025). 

  7. Za: art. 3 Obwieszczenia Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 26 lutego 2024 r.

    w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20240000317/T/D20240317L.pdf (dostęp 7.01.2025). 

Folgende Kunden vertrauen uns bereits

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA