EKO-PROJEKT: Umweltbescheide, Consulting, Outsourcing, Umweltschutz

In Rahmen der bisherigen Tätigkeit haben wir erfolgreich über funf hundert rechtskräftige Umweltbescheide, Gewerbeerlaubnise nach der IVU-Richtlinie (2008/1/EG) und andere formal-rechtliche Unterlagen für unsere Kunden beantragt. Darüberhinaus betreuen wir über hunderte von Firmen und Unternehmen aus ganz Polen.


Unser menschliches Potenzial besteht aus dem
interdisziplinären Team mit mehreren Personen, die Erfahrung bei der Realisierung von Projekten für die wichtigsten Firmen und Investitionen in Polen haben.


Die Betreuung von Ihren Projekten und das fortlaufende Consulting bieten wir sowohl auf Polnisch als auch auf Englisch.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

Koszty energii rosną, nawozy wciąż są drogie, wywóz obornika czy gnojowicy regulują rygorystyczne przepisy, a ich magazynowanie jest kłopotliwe. Wszystkie te problemy jednocześnie rozwiązuje biogazownia rolnicza. Taka inwestycja jest jednak poważnym przedsięwzięciem, które wymaga umiejętnego zaplanowania i dopełnienia licznych formalności. Jak usprawnić proces? I dlaczego warto zainwestować? Podpowiadamy!

Czym jest i jak działa biogazownia rolnicza?

Biogazownia rolnicza jest instalacją z grupy odnawialnych źródeł energii (OZE). Służy do produkcji biogazu rolniczego, który kolejno zamieniany jest na energię elektryczną i ciepło. Biogaz powstaje w procesie fermentacji metanowej z odpadów rolniczych, takich jak:

  • gnojowica i obornik;
  • kiszonka z roślin energetycznych (m.in. traw, kukurydzy, żyta);
  • odpady z przetwórstwa rolno-spożywczego (m.in. wytłoki z owoców i warzyw, wysłodki buraczane).

Biogazownie rolnicze wymagają relatywnie małej powierzchni (przynajmniej względem skali produkcji energii), a składają się z kilku połączonych części:

  1. Miejsca przyjmowania odpadów (+ wagi). Magazynowanie powinno być maksymalnie ograniczone, ale do czasowego składowania można wykorzystać m.in. zabezpieczone miejsce na placu/hali, wydzielone zbiorniki lub silosy.
  2. Urządzenia do homogenizowania i podawania wsadu do zbiornika fermentacyjnego (oraz urządzenia do sterylizacji, jeśli wykorzystywane są odpady pochodzenia zwierzęcego).
  3. Zbiornika fermentacyjnego (komory) lub kilku zbiorników. To tutaj zachodzi proces produkcji biogazu. Odpady są rozkładane przez bakterie (przy określonej temperaturze i wilgotności). W wyniku ich biodegradacji powstaje biogaz rolniczy, którego głównym składnikiem jest metan.
  4. Agregatu (silnika) kogeneracyjnego (lub innego urządzenia), w którym magazynowany biogaz jest spalany oraz zamieniany na energię elektryczną i ciepło. Nadwyżki energii przekazuje się do sieci elektrycznej lub magazynuje w bateriach. Większość energii trafia jednak zwykle do sprzedaży – i zapewnia przychód będący głównym zyskiem instalacji. Możliwe jest również (wymaga dodatkowych urządzeń) oczyszczanie biogazu do czystego biometanu, czyli gazu i paliwa o jakości zbliżonej do gazu ziemnego.
  5. Zbiornika na poferment, czyli nawóz, który można magazynować w oczekiwaniu na optymalny termin nawożenia upraw lub od razu wykorzystać (nie obejmuje go ustawa o nawozach i nawożeniu).

Jakie korzyści z produkcji biogazu odnosi inwestor?

Biogazownia rolnicza pozwala wyprodukować tanie ciepło i energię elektryczną, a jednocześnie obniżyć koszty magazynowania lub utylizacji odpadów i zamienić je w wartościowy nawóz. Mała biogazownia (cena od miliona złotych) o mocy do 0,5 MW to świetnie rozwiązanie dla właścicieli gospodarstw. Natomiast większa, o mocy 1–2 MW, stanowi już przedsięwzięcie inwestycyjne w sektorze energetycznym – i duży krok do transformacji energetycznej całego regionu.

Tanie ciepło i prąd z odnawialnych źródeł energii

Biogazownia rolnicza, podobnie jak farma fotowoltaiczna, może mieć różną moc. Mała, do 0,5 MW, jest głównie rozwiązaniem dla właścicieli gospodarstw (zwłaszcza hodowców trzody chlewnej czy bydła) – może zasilać gospodarstwo w ciepło i prąd oraz zapewniać dodatkowe dochodu ze sprzedaży nadwyżki energii do sieci. W porównaniu z panelami fotowoltaicznymi biogazownię wyróżnia znacznie wyższa sprawność energetyczna (średnio 97% w stosunku do 22%1).

Biogazownia o mocy 1 MW produkuje średnio ok. 8,75 GWh energii elektrycznej i ok. 8,83 GWh ciepła rocznie, co pozwala już na zasilanie ponad 20 tysięcy gospodarstw2. Samo funkcjonowanie biogazowni zużywa małą część generowanej energii. Jednym z najwyższych kosztów stałych może być wówczas pozyskanie odpadów, ale zyski generuje również sprzedaż wartościowego nawozu. Potencjał inwestycyjny jest więc duży.

Tańsza utylizacja odpadów organicznych i niższe koszty nawożenia

Dla właściciela gospodarstwa budowa biogazowni oznacza także znacznie większe korzyści z zarządzania odpadami naturalnymi. Sprzedaż lub wykorzystanie obornika czy gnojowicy bywają problematyczne – lwią część zarobku pochłania wywóz, a nawożenie jest obwarowane rygorystycznymi przepisami.

W biogazowni, poza ciepłem i prądem, powstaje również wartościowy nawóz z wysoką zawartością łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Jest on pozbawiony chwastów i patogenów, nie wydziela nieprzyjemnego zapachu i można go używać przez cały rok. Według wielu ekspertów poferment ma większy potencjał niż gnojowica czy obornik.

Transformacja energetyczna całego regionu

Wreszcie budowa biogazowni przyczynia się również do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych i zależności od paliw kopalnych (a zatem zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego). Inwestycja jest korzystna dla gospodarstw rolnych i całej gospodarki, a jednocześnie sprzyja też ochronie środowiska.

Na biogazowniach korzystają zwłaszcza okoliczni mieszkańcy (lub całe gminy), którzy zyskują tanie ciepło do ogrzewania domów, zakładów czy budynków publicznych. Dobrym tego przykładem jest biogazownia w Michałowie, która zasila m.in. szkoły, ratusz, przychodnię czy pływalnię. Ta ostatnia dzięki współpracy z biogazownią obniżyła koszty ogrzewania aż o 40%3.

Biogazownia z modułem oczyszczającym, czyli biometanownia

Jeżeli w biogazowni zostanie wdrożony dodatkowy moduł oczyszczający, to instalacja zamienia się w biometanownię: „fabrykę” czystego metanu, którego sprzedaż stanowi kolejne źródło zysków inwestycji. Metan można np. kierować do sieci gazowej, sprężać do zbiorników lub skraplać do postaci paliwa. W ostatnim przypadku powstaje bio-LNG: zamiennik konwencjonalnego paliwa, tyle że o zerowej emisji dwutlenku węgla, który może znacznie zmniejszyć ślad węglowy gospodarstwa czy firmy.

Oczyszczanie biogazu polega na oddzieleniu od metanu dwutlenku węgla; służą do tego zwykle specjalne membrany lub płuczki. Oddzielony dwutlenek węgla również nie stanowi odpadu. Można go z powodzeniem wykorzystać m.in. w hodowli roślin lub sprzedać przemysłowi chemicznemu czy spożywczemu.

Jak przebiega inwestycja w biogazownię rolniczą?

Biogazownie rolnicze o mocy powyżej 0,5 MW (czyli większość budowanych) są kwalifikowane jako przedsięwzięcia mogące znacząco oddziaływać na środowisko – ich budowa wymaga więc uzyskania stosownych decyzji administracyjnych. Jednocześnie w 2023 r. rząd ułatwił procedury inwestycyjne w zakresie biogazowni rolniczych, ponadto inwestorzy mogą skorzystać z dofinansowań w ramach różnych programów rządowych.

Warunki wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego

We wrześniu 2023 r. Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaktualizował „Warunki uzyskania wpisu do rejestru wytwórców biogazu rolniczego oraz zasady wykonywania działalności objętej wpisem” (zgodnie z ustawą z dnia 13 lipca 2023 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie biogazowni rolniczych, a także ich funkcjonowaniu).

Zmiany objęły m.in.:

  • sprawniejszy tryb wydawania warunków przyłączenia biogazowni do sieci;
  • zwolnienie z obowiązku zmiany przeznaczenia gruntów i ich wyłączenia dla biogazowni w gospodarstwach rolnych na powierzchni do 1 ha;
  • dopuszczenie lokalizacji biogazowni rolniczych na gruntach należących do zakładu przetwórstwa rolno-spożywczego, gdy ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przewidują możliwość lokalizacji zabudowy związanej z rolnictwem, produkcją, usługami, lub magazynowaniem, a powierzchnia gruntów pod biogazownię jest mniejsza niż 1 ha;
  • szczególny tryb lokalizacji biogazowni o mocy powyżej 1 MW – uchwałą lokalizacyjną rady gminy;
  • wyłączenie określonych rodzajów biomasy spod restrykcyjnych przepisów odpadowych;
  • łatwiejsze zagospodarowanie produktu pofermentacyjnego jako nawozu.

Uzyskanie stosownych decyzji środowiskowych

Przed budową biogazowni rolniczej o mocy powyżej 0,5 MW inwestor musi uzyskać decyzję środowiskową, a w jej ramach zwykle również sporządzić Kartę informacyjną przedsięwzięcia i/lub Raport oddziaływania na środowisko. Taki dokument powinien zawierać m.in. opis stanu środowiska naturalnego na danym terenie, a także wskazywać trzy warianty realizacji przedsięwzięcia (wybrany, racjonalny alternatywny i najkorzystniejszy dla środowiska), wraz z uzasadnieniem. Decyzja środowiskowa jest wiążąca w całym procesie inwestycyjnym i wpływa na późniejsze pozwolenie na budowę czy decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. Biogazownie na etapie operacyjnym wymagają dodatkowo uzyskania innych zezwoleń, m.in. na gospodarowanie odpadami, emisję do powietrza lub ścieków. Jeżeli funkcjonowanie biogazowni będzie się wiązało z przetwarzaniem powyżej 10 ton ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego (UPPZ) lub 100 ton innych odpadów na dobę, to musi ona już uzyskać pozwolenie zintegrowane, które zastąpi decyzje sektorowe. We wniosku o wydanie pozwolenia należy opisać całościowe podejście inwestora do kwestii ochrony środowiska wraz z zastosowaniem BAT (najlepszych dostępnych technik).

W obu przypadkach już na etapie planowania inwestycji należy więc wdrożyć zarządzanie ryzykiem ekologicznym – tak ukształtować, przedsięwzięcie, aby zredukować potencjalne szkody środowiskowe.

Inwestycja w zieloną energię może się więc wiązać ze skomplikowanymi procedurami formalnymi: przedłużyć się lub już na starcie zakończyć fiaskiem. Uniknąć tego pozwoli współpraca z doświadczoną firmą konsultingową np. Eko-Projekt. W ramach naszej działalności pomagamy ocenić inwestycję pod kątem wpływu na środowisko, doradzić odpowiednie działania oraz w imieniu inwestora uzyskujemy wymagane decyzje środowiskowe. Oferujemy także stały nadzór w zakresie wypełniania przepisów środowiskowych i wsparcie w dostosowywaniu się do zmian prawnych. Zapraszamy!

Dofinansowanie biogazowni rolniczej

Inwestujący w produkcję biogazu mogą uzyskać dofinansowanie w ramach różnych programów rządowych; trzy największe to „Agroenergia”, „Energia dla Wsi” i WPR (Wspólna Polityka Rolna) 2023–2027. Pomoc obejmuje m.in. bezzwrotne dotacje (do biogazowni, ale także magazynów energii), pożyczki nawet do 100% kosztów kwalifikowanych oraz refundacje. Aby skorzystać z pomocy, należy jednak spełnić różne warunki – warto skorzystać z konsultacji i wsparcia firm specjalizujących się w pozyskiwaniu dofinansowań.

Budowa biogazowni rolniczej

Dużym ułatwieniem dla inwestora jest również możliwość skorzystania z usług firm, które wyspecjalizowały się w realizacji biogazowni. Na polskim rynku działają już kompleksowi wykonawcy, którzy oferują budowę biogazowni rolniczej „pod klucz” i od projektu (łącznie z zaprojektowaniem i wykonaniem przyłączy oraz dopełnieniem formalności z dostawcami energii i Urzędem Regulacji Energetyki). Niektóre z takich firm zapewniają dodatkowo usługi serwisowania, łącznie z nadzorem nad procesami fermentacji i pomiarami wydajności produkcji biogazu.

FAQ:

1. Jak działa biogazownia rolnicza?

Biogazownie rolnicze to instalacje, w których biogaz jest produkowany w wyniku fermentacji i biodegradacji odpadów z gospodarstwa, takich jak gnojowica, obornik czy kiszonki.

2. Gdzie powstają biogazownie?

Biogazownie powstają w różnych miejscach najczęściej na obszarach wiejskich i przemysłowych, m.in. w gospodarstwach rolnych i zakładach przetwórstwa rolno-spożywczego, oczyszczalniach ścieków czy na terenach składowania odpadów.

3. Ile kosztuje mała biogazownia?

Cena małej biogazowni (do 0,5 MW) wynosi od miliona do kilku milionów złotych (zależnie od mocy, skali, rozwiązań technologicznych). Inwestor może się starać o dofinansowanie budowy instalacji w ramach projektów rządowych.

Źródła:


  1. Źródło danych: https://www.gramwzielone.pl/bioenergia/108116/jak-zarabiac-na-oborniku-i-gnojowicy-postaw-na-biogaz (dostęp 29.11.2024). 

  2. Źródło danych: https://polskagrupabiogazowa.pl/jak-dziala-biogazownia/ (dostęp 29.11.2024). 

  3. Źródło danych: https://magazynbiomasa.pl/michalowo-dziala-jak-w-zegarku-985-sprawnosci-biogazowni/ (dostęp 29.11.2024). 

Folgende Kunden vertrauen uns bereits

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA