EKO-PROJEKT: Umweltbescheide, Consulting, Outsourcing, Umweltschutz

In Rahmen der bisherigen Tätigkeit haben wir erfolgreich über funf hundert rechtskräftige Umweltbescheide, Gewerbeerlaubnise nach der IVU-Richtlinie (2008/1/EG) und andere formal-rechtliche Unterlagen für unsere Kunden beantragt. Darüberhinaus betreuen wir über hunderte von Firmen und Unternehmen aus ganz Polen.


Unser menschliches Potenzial besteht aus dem
interdisziplinären Team mit mehreren Personen, die Erfahrung bei der Realisierung von Projekten für die wichtigsten Firmen und Investitionen in Polen haben.


Die Betreuung von Ihren Projekten und das fortlaufende Consulting bieten wir sowohl auf Polnisch als auch auf Englisch.

Aktualności
  • Aktualności
    • Październik 2024

      Rozpoczęliśmy proces audytowy wszystkich zakładów spółki CERSANIT, producenta ceramiki i wyposażenia łazienek. 

    • Sierpień 2024

      Miło nam poinformować, że znaleźliśmy się na wielkopolskiej liście Forbes za ubiegły rok. Dziękujemy za docenienie naszych wyników i wysoką pozycję naszej spółki.

    • Lipiec 2024

      Podpisaliśmy umowę na kompleksową obsługę konsultingową spółki ŻABKA Polska, lidera obszaru convenience w handlu.  

Żeby przewóz odpadów za granicę odbył się legalnie, niezbędne jest przejście przez procedurę, która wielu przedsiębiorcom może wydać się skomplikowana. Przed przystąpieniem do składania zgłoszenia transgranicznego przemieszczania odpadów warto więc dokładnie zapoznać się ze wszystkimi szczegółami procesu formalnego. W artykule przedstawiamy niezbędne działania i dokumenty oraz pokierujemy do odpowiedniej instytucji.

Wywóz odpadów za granicę - podstawa prawna

Zasady regulujące transgraniczne przemieszczanie odpadów zostały ustalone przez prawo unijne i krajowe. Obowiązujące akty prawne to:

  • Konwencja Bazylejska o kontroli transgranicznego przemieszczania i usuwania odpadów niebezpiecznych,
  • Rozporządzenie (WE) nr 1013/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z 14 czerwca 2006 r. w sprawie przemieszczania odpadów,
  • Ustawa z 29 czerwca 2007 r. o międzynarodowym przemieszczaniu odpadów,
  • Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 15 kwietnia 2008 r. w sprawie wzoru rejestru ogłoszeń i decyzji w zakresie międzynarodowego przemieszczania odpadów oraz sposobu jego udostępniania,
  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach,
  • Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1418/2007 z 29 listopada 2007 r. dotyczące wywozu w celu poddania odzyskowi niektórych odpadów.

W kolejnych częściach artykułu znajdują się konkretne zastosowania powyższych dokumentów.

Organ odpowiadający za międzynarodowe przemieszczanie odpadów w Polsce

Instytucją, która gra kluczową rolę w wydawaniu pozwolenia na przewóz odpadów za granicę jest Główny Inspektor Ochrony Środowiska z siedzibą w Warszawie. Zajmuje się przeprowadzaniem procedury związanej zarówno z odpadami, które mają zostać unieszkodliwione, jak i poddane procesom odzysku. Zezwolenie wydawane przez GIOŚ jest wymagane na:

  • przywóz odpadów na teren kraju,
  • wywóz odpadów poza teren kraju,
  • tranzyt odpadów przez teren kraju.

Należy jednak pamiętać, że pierwszorzędnym uprawnieniem, niezbędnym do starania się o zezwolenie na przewóz transgraniczny jest zezwolenie wstępne. Udziela się ja na prowadzenie odzysku odpadów na rzecz podmiotu prowadzącego instalację, w której dokonywany jest odzysk. Koncesję tę także wydaje Główny Inspektor Ochrony Środowiska po dostarczeniu odpowiednich dokumentów:

  • zezwolenia na przetwarzanie odpadów lub zezwolenia na zbieranie i przetwarzanie odpadów zgodnie z przepisami ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach, lub pozwolenia opisanego w art. 181 ust. 1 pkt 1 i 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska;
  • kopii pozwoleń na emisję w obrębie instalacji do odzysku i unieszkodliwiania odpadów;
  • zaświadczenia lub oświadczenia o wpisie do rejestru KRS bądź do CEIDG.

Pomocą w sporządzeniu odpowiedniej dokumentacji oraz ewentualnego odwołania od decyzji Głównego Inspektora Ochrony Środowiska zajmuje się firma Eko-projekt.

Klasyfikacja odpadów: lista bursztynowa i zielona

Przed przygotowaniem transgranicznego przemieszczenia odpadów z Polski należy sprawdzić, czy są one wymienione na jednej z dwóch list:

  1. Zielona lista odpadów - odpady wymienione w załączniku III do rozporządzenia nr 1013/2006 (lista B Konwencji Bazylejskiej - aneks IX KB) oraz 13 rodzajów odpadów wg klasyfikacji OECD, których nie ma na liście B konwencji. Lista zielona obejmuje odpady inne niż niebezpieczne, np. makulatura, złom metali, odpady tworzyw sztucznych, stłuczka szklana.
  2. Bursztynowa odpadów - odpady wymienione w załączniku IV do rozporządzenia nr 1013/2006 (lista A Konwencji Bazylejskiej - aneks VIII KB) oraz odpady wg starej klasyfikacji OECD, których nie ma na liście A konwencji, np. osady ściekowe (oznaczenie AC270) lub impregnowane drewno (AC270). Na tej liście znajdują się odpady niebezpieczne bądź potencjalnie niebezpieczne, takie jak przepracowane oleje, ekrany telewizorów, monitory i inne odpady szkła aktywowanego, odpady z azbestem, odpady akumulatorów.

Przewóz odpadów nieklasyfikowanych

Jeśli odpad nie znajduje się na żadnej z powyższych list lub jest mieszaniną różnych typów odpadów, zostaje zaklasyfikowany jako odpad spoza listy. Przemieszczenie transgraniczne odbywa się wówczas według tych samych procedur co w przypadku listy bursztynowej odpadów. Wyjątek od reguły stanowią mieszaniny odpadów wymienione w załączniku IIIA, które podlegają zasadom listy zielonej.

Formalna ścieżka może przebiegać na dwa sposoby. Żeby określić, która ma zastosowanie w naszym przypadku, należy odpowiedzieć na poniższe pytania:

1. Czy odpady są przeznaczone do odzysku, czy do unieszkodliwienia?

  • odzysk - procesy R1-R3 w zał. nr 1 do ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach;
  • unieszkodliwienie - procesy D1-D15 w zał. nr 2 do ustawy o odpadach.

2. Czy odpady należą do listy zielonej lub bursztynowej, czy są nieklasyfikowane (spoza listy)?

3. Czy odpady są przemieszczane na terenie UE, importowane do UE, czy eksportowane z UE?

4. Czy odpady są przemieszczane w granicach krajów należących do OECD, EFTA i krajów, które ratyfikowały Konwencję Bazylejską?

Procedura zgłoszenia

Dokładnie nazywana procedurą uprzedniego pisemnego zgłoszenia i zgody, stosowana jest w następujących przypadkach przemieszczenia transgranicznego:

  • odpady z listy bursztynowej przeznaczone do odzysku,
  • opady nieklasyfikowane w żadnych z załączników do rozporządzenia nr 1013/2006 i mieszaniny odpadów, z wyjątkiem mieszanin z zał. IIIA,
  • odpady przeznaczone do unieszkodliwienia (zarówno z listy bursztynowej, jak i zielonej).

Wywóz odpadów za granicę odbywa się po wydaniu zezwoleń przez organy właściwie dla kraju wysyłki (w Polsce będzie to Główny Inspektorat Ochrony Środowiska), przeznaczenia i tranzytu.

Dokumenty do GIOŚ można dostarczyć podczas wizyty w urzędzie, listownie lub elektronicznie. Sprawę może załatwić również pełnomocnik. Wszystkie potrzebne dokumenty do wypełnienia znajdują się na stronie internetowej biznes.gov.pl w sekcji Zezwolenie na wywóz odpadów za granicę z terytorium Polski. Pochodzą z załącznika IA oraz IB do rozporządzenia nr 1013/2006.

W ramach jednego zgłoszenia przewozu transgranicznego można wykonać jedno lub więcej przemieszczeń we wskazanym okresie - maksymalnie 1 rok. Należy podać w nim liczbę transportów (określoną jednostką transportową, np. wagon, pojazd, kontener morski) oraz datę pierwszego i ostatniego przewozu.

Procedura informowania

Stosuje się ją w przypadku odpadów:

  • z listy zielonej,
  • przeznaczonych do badań laboratoryjnych o maksymalnej masie 25 kg,
  • umieszczonych w załączniku IIIB do rozporządzenia nr 2013/2006,
  • mieszanin wymienionych w załączniku IIIA oraz IIIB w rozporządzeniu nr 1013/2006.

Firma organizująca przemieszczenie oraz odbiorca odpadów zawierają przed przewozem pisemną umowę przemieszczenia odpadów od miejsca wysyłki do miejsca przeznaczenia, czyli do laboratorium lub instalacji odzysku. Adresem odbiorcy musi być adres instalacji, a nie np. biura firmy. Transportowi odpadów powinien zawsze towarzyszyć dokument z załącznika VII do rozporządzenia nr 1013/2006. Przekazuje się do kolejnym przewoźnikom w przypadku transportu łączonego.

W przypadku przewozu odpadów przeznaczonych do odzysku z listy zielonej lub wymienionych w załączniku IIIa i IIIB, których masa nie przekracza 20 kg, nie trzeba stosować procedur z rozporządzenia nr 1013/2006.

Transgraniczne przemieszczenie odpadów poza teren OECD

W przypadku odpadów przeznaczonych do odzysku obowiązują następujące reguły:

  • odpady z listy zielonej - zgodnie z rozporządzeniem nr 1418/2007,
  • brak kraju lub kodu odpadu w rozporządzeniu 1418/2007 - zastosowanie procedury zgłoszenia,
  • zakaz przewozu odpadów z listy bursztynowej i odpadów niebezpiecznych spoza listy do krajów niewchodzących w skład OECD,
  • odpady spoza listy inne niż niebezpieczne - zastosowanie procedury zgłoszenia (termin na wydanie zgody przedłuża się jednak z 30 do 60 dni; można ją uzyskać dopiero po wydaniu pozwolenia przez państwo przeznaczenia).

Odpady przeznaczone na unieszkodliwienie nie mogą być eksportowane do państw spoza OECD z wyjątkiem państw EFTA (Szwajcaria, Islandia, Norwegia, Lichtenstein). W przypadku tych czterech krajów obowiązuje procedura zgłoszenia. Termin na wydanie zgody także wydłużony jest do 60 dni.

FAQ:

1. Jaka instytucja w Polsce jest odpowiedzialna za udzielanie pozwolenia na transgraniczne przemieszczanie odpadów?

Procedurą zajmuje się Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie..

2. Gdzie znajdują się dokumenty potrzebne do uzyskania zezwolenia na przewóz odpadów za granicę?

Można znaleźć je m.in. na stronie internetowej biznes.gov.pl w sekcji Zezwolenie na wywóz odpadów za granicę z terytorium Polski.

3. Ile kosztuje wydanie zezwolenia?

Wydanie zezwolenia na wielokrotne przemieszczanie odpadów kosztuje 1411 zł, a na jednokrotne - 708 zł.

 

Materiał źródłowy:

Transgraniczne przemieszczanie odpadów. Zbiór przepisów. Inspekcja Ochrony Środowiska, Warszawa 2015 r.

https://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/gospodarka_odpadami/mpo/Transgraniczne_cale_internet.pdfhttps://www.gios.gov.pl/images/dokumenty/gospodarka_odpadami/mpo/Transgraniczne_cale_internet.pdf

 

Folgende Kunden vertrauen uns bereits

SARIA
Grzybowy Raj
Fit and Easy
Cementownia Ożarów
Cargill
AWSA
valmet
progroup
okechamp
mercor
kuhn
energa-2
agh
poslat
ikea
bp
biedronka
schulstad
tvp
winiary
chata-polska
siant-gobain
skanska
raben
smyk
rkw-rhode
hochland
storaenso
szkola-gospodarstwa
3m
gerber
tebodin
REMERS
basf
wars
bridgestone
nestle
thyssen-krup
soprema
wielton
budimex
acciona
amcor
arcelormittal
sanplast-logo
unibail-rodamco
republic-of-fritz-hansen
praktiker-logo
ardagh-group
arkadia
warta-glass
forte
enea
asprod
glemaco
bershka
hydrobudowa
bre-locum
brico
bureau-veritas
checkpoint
cobouw
comforty
czerwona-torebka
ikano-logo
dolina--noteci
dopppelmayr
dorma
eleclerc
elektro-holding
enion
eni-saipem
erocash
ferma-kresek
fluor
focus
food-group
galeria-mokotów
hempel
hog-slat
jeronimo-martins
k2
kamis
kingspan
kirchner
kross
kulczyk
lafarge
lafrenz
lidl
lotnisko-chopina
mondi
mroz
mylan
niras
nivea
okregowa-izba-radcow-prawnych
orlen
PAK
panatoni-europe
pbg
petrolot
pgnig
pko
pkp-cargo
pkp-energetyka
polcopper
poldanor
policja
polskie-lng
polski-gaz
polmlek2
tom
metroplan
ba
10brygada
pbgt
wpip-logo
wum
Superdrob
dssmith
lot-katering
maczfit1
chrysler
com40
CAT
ujedrusia
zalando
fort
vw
crown
jll2
bilfinger
unilever
mlp
tonsmeier
scj2
lukow
agri
animex
kghm
xpo
lemar2
erbud-logo
ZTM
medana
PEPSI
strabag
exyte
koral
lisner
mw
sante
nazwa7r
Twinings
cat
hopoecke2
oysho
MARS-WRIGLEY2
orlen
petronas2
Schumacher2
fedex
ilf
kajima
tnt
veolia
amazon
dan
man
massimo-dutti
frito
whirpool
franklin
exide
tekane
celsa
New Project (1)
New Project (2)
New Project (3)
New Project (4)
New Project (5)
pull-and-bear
New Project (6)
energa
fuchs
lacpol
leclerc
lotto
skf
lg-chem
maspex2
Bremer
Europol
Indian
Gog
Jwc
Ruukki
zara
Talex
Intermarche
ALDI
AVIENT
TVP3 Poznańpng
MITSUBISHIpng
logo.jpg
bouygues-immobilier.jpg-1
ekookna
FAURECIA
O-I
stradivarius
Hampton by Hilton
Orlen Eko
PORR
TOSHIBA
vw-group
ciech
class
gaz-system
krzyrzanowski-partners
mostva
phn
CREATON
dawtona-2
EVEREST
Good Food
one-day-more
WESTWING
QUARZWERKE
zara-home
APLEONA
BRENNTAG
CZYTAM.PL
konspol
ROBYG
TORPOL
WIPASZ
AGATA MEBLE
ATRIUM
viessmann
REMERS
Roca
PROKURATURA
HORTEX
Hamburger
ERNST YOUNG
ADC
CEFARM
BRENNTAG
farby-flugger-logo
Philips
barlinek
mercedes
cpf
decora
aluplast
tauron
prezero
CGLIM
Dubai Ports World
Pałac Saski
Żabka
VIRTU
PIATNICA
CERSANIT
AWSA